Historia

OSP KSRG Chojna

Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie (r. zał. 1945) jest jedną z jednostek powiwatu gryfińskiego o strategicznym znaczeniu dla zabezpieczenia przeciwpożarowego powiatu, nie tylko z racji przynależności do KSRG (i to od 1995 r.). Jest to m.in. pokłosie dwukrotnej reformy administracyjnej kraju. Do 1975 r. funkcjonował bowiem w ówczesnym („dużym”) woj. szczecińskim powiat chojeński z siedzibą w Dębnie, włącznie z Pogotowiem Zawodowym, a później jednostką taktyczną Zawodowej Straży Pożarnej w Dębnie. Po reformie z 1975 r. Chojna znalazła się w rejonie gryfińskim, a południowa część powiatu wraz jego z siedzibą (i ZSP) znalazła się na terenie woj. gorzowskiego. Powiatu chojeńskiego nie przywrócono w 1999 r., gdy dawne tereny „dużego” szczecińskiego (m.in. miasta Dębno, Myślibórz, Choszczno, Barlinek) przyłączono do nowego woj. zachodniopomorskiego. Pozostał ciągnący się przez ok. 75 km wzdłuż Odry powiat gryfiński, którego siedziba znajduje się na samym jego północnym krańcu, pod Szczecinem. Tym samym teren gminy Chojna i terenów na południe od niej pozostaje oddalony od siedziby rejonowo właściwej JRG w Gryfinie, co znacznie zwiększa samodzielność OSP. Co ciekawe, w związku z dużymi odległościami między KR/KP PSP a południem powiatu, w latach 1992-2005 w Chojnie funkcjonował Punkt Alarmowy PSP (kilkakrotnie zmieniał siedzibę, ulokowany był m.in. w remizie OSP oraz w obiektach pogotowia ratunkowego). W okresie największej „prosperity” obsadzany był przez 2 osoby na zmianie, miał do dyspozycji nawet samochód SLRr VW T4 (obecnie GLM-16 w OSP KSRG Moryń). Odbierano w nim również telefon alarmowy 998 z terenu 4 gmin (Cedynia, Chojna, Moryn, Mieszkowice).


OSP w Chojnie posiada aktualnie 2 samochody gaśnicze (w podziale bojowym; 1 GBA użyczony jest jednostce z Krajnika Dln., a GBM Star 266 czeka na sprzedaż) oraz pojazd operacyjny. Co ciekawe, OSP posiada również... 2 remizy, o czym więcej pod zdjęciem remizy „satelickiej”. Corocznie notuje ponad 100 wyjazdów do zdarzeń, nierzadko zbliżając się do liczby 200. Jednostka liczy sobie obecnie 40 członków, w tym 32 czynnych uprawnionych do wyjazdów.

* * *

Chojna to liczące 7344 mieszkańców miasto w pow. gryfińskim, w woj. zachodniopomorskim. To urokliwe, pełne zabytków miasteczko, położone w dolinie nad rzeką Rurzycą , w obrębie Pojezierza Myśliborskiego. Na zachód od miasta rozciąga się Puszcza Piaskowa. Pierwszy piastowski gród powstał tu ok. X-XII w. W XIII w. teren ten przyłączono do Brandenburgii, a miasto funkcjonowało przez szereg wieków jako Königsberg (in der Neumark). Pełne zabytków miasto spaliła Armia Radziecka w 1945 r. Jako Chojna, miasto bardzo powoli podnosiło się ze straszliwych zniszczeń (80% substancji miejskiej), mozolnie podnoszono z gruzów kolejne historyczne obiekty (m.in. ratusz, klasztor). Od 1994 trwa powolna odbudowa największego zabytku - Kościoła Mariackiego. Góruje on nad miastem wespół z potężnym elewatorem o poj. 55 tys. ton.

Pozostałością po Zimnej Wojnie jest natomiast dawne radzieckie lotnisko wojskowe, razem z zapleczem i osiedlem mieszkaniowym, stopniowo adaptowanym do użytkowania (mieszkania, przedsiębiorstwa z różnych branż).

Na terenie gminy Chojna funkcjonuje 8 jednostek OSP, w tym 3 w KSRG (Chojna, Krajnik Dolny, Nawodna). Pozostałe to: Strzelczyn, Mętno, Jelenin, Brwice, Lisie Pole. Jest wśród nich również jedna, i to nadal działająca „bojowo”, jednostka typu „M” (OSP Lisie Pole).

Numery alarmowe

Facebook

Popularne wpisy

Obsługiwane przez usługę Blogger.